در این نوشته تصمیم داریم به چند نکته مهم اشاره کنیم

بنام خدا

در این مقاله به جند تجربه خودم اشاره می کنم که شایدانتخاب سنگ را برای شما دوستان گرامی راحت تر کند

مورد اول

در استان بزرگ معمولا محدودیت فضا وجود دارد مثلا روزی یک نفر برای اصلاح و ترمیم سنگ به بنده مراجعه کردند .

که متاسفانه در مکان دیگری سنگ سفارش داده بودن  و به دلیل محدودیت فضا که داشتند. نتوانسته بودند سنگ شان را نصب کنند که باعث شده بود که خسارت زیادی هم از لحاظ مالی و هم از لحاظ زمانی بخورند

چگونه سنگ مناسبی برای سنگ مزار انتخاب کنیم

فقط یک مورد رو اضافه کنم که در اینجا انتخاب رنگ سنگ به سلیقه شخصی خود شما بستگی داره

ساختار منسجم و پیوسته

برای تراش روی سنگ خیلی مهم هست که سنگ از بابت ساختاری به هم پیوسته و یک دست باشه یعنی همه جای سنگ به یک شکل باشه و سخت و سست نباشه.

در بعضی از سنگها مثل تروانتین و سنگهایی که حفره های بزرگ دارند هم برای جز دسته سنگهایی قرار می گیرند که مناسب سنگ مزار نیستند

نتیجه : سنگهایی که حفره های زیاد و بزرگ دارند و سنگهایی که سخت و سست هسنتد مناسب تراش نمی باشند

نوع کاری که قراره انجام بشه

خوب اینجا دونوع سنگ از نظر ساختاری داریم که اولی سنگ گرانیت و دومی سنگ رسوبی هست.

پش اگر شما تصمیم به کارهای سنتی و تراشهای خاص مثل گل برگ و تندیس و غیره دارید سنگ گرانیت مناست این کار نیست.

و اگر تصمیم دارید از پالیش سنگ و کنتراست رنگی سنگ برای کارهای لیزری مثل عکس و حرم و گل و… استفاده کنید سنگهای رسوبی مناسب نیستند

نتیجه: نوع کاری که می خواهید روی سنگ مزار اچرا کنید میتونه تو انتخاب سنگ تاثر بزاره.

مکانی که سنگ  قراره نصب بشه.

این مورد میتونم بگم تقریبا مهم هست که از چند زاویه نگاهش می کنیم اول شهرستان و شهر و موقعیت جغرافیایی شما هست دوم مکان خود مزار هست

خوب از مکان جغرافیایی شروع کنیم که سردی آب و هوا و گرمی آب و هوا میتونه موضوع مهمی باشه مثلا سنگهایی که رگه هایی زیادی داره رو من تو مناطق سرد سیر پیشنهاد نمی کنم چون در این مکانها آب وارد درزهای میشه و وقتی یخ میزنه  رگه های سنگ رو تو مدت چند سال باز می کنه و ترک می خوره .

و سنگهای خیلی تیره رو تو مناطق گرم سیری پیشنهاد نمی کنم که می تونه نور خورشید دمای سنگ رو به ۱۵۰ یا بیشتر برسونه البته تاالان گزارشی نداشتم که این سنگها ترکیده باشه ولی این سنگها خیلی سریع شوره میزنه و به عبارتی دیگه مثل کتری آب جوشی گچ می بنده.

نتیجه: در این مورد با سنگتراش خود مشورت کنید چون به راحتی می توان با حفاظت ساده سنگ مورد نظرتون رو انتخاب کنید.

اختصاص بودجه کافی

این مورد میشه گفت کمی به فرهنگ و شرایط اعتقادی افراد مربوط میشه.ولی اینو من اضافه کنم که اگر دنبال سنگ خوب هستید سنگ گران تهیه کنید و در نوع کار روی آن با سنگتراشتان مذاکره کنید.

توی کار سنگتراشی سنگها لول بندی دارند که از درجه ممتاز و درجه ۱ و ۲ و ۳ یا بیشتر وجود راه البته این کاملا سلیقه ای نامگذاری میشه . برای شناسایی سنگهای درجه ۲ به پایین خیلی راحت سنگهای کارشده آماده هستند که هرچقدر گل و طرح روی سنگ بزرگتر و شلوغ تر باشه کیفیت سنگ پایین تر است.

نتیجه: اگر به سنگتراش خود اعتماد دارید که هیچ ولی اگر تصمیم دارید خودتون انتخاب کنید سنگی را انتخاب کنید که کاملا همه جای سنگ مثل هم باشه و کاملا همگن باشه.